
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 450 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 14.5 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 14.5 ns |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Output Type | 3-State |
Stock: 3021
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57575
Ext.Price$0.57575
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57575 | $0.57575 |
| 10 | $0.41468 | $4.14680 |
| 25 | $0.37390 | $9.34750 |
| 50 | $0.35053 | $17.52650 |
| 100 | $0.32862 | $32.86200 |
| 300 | $0.31088 | $93.26400 |
| 500 | $0.29409 | $147.04500 |
| 1000 | $0.29306 | $293.06000 |
